Search sponsored by Coast Marketplace
Home Sports Local Sports

Scoreboard: May 15, 2018

Published on May 14, 2018 12:01AM

Last changed on May 14, 2018 9:08PM


PREP SPORTS SCHEDULE

TODAY

Baseball — Rainier at Astoria, 4:30 p.m., Tapiola Park

Softball — Rainier at Astoria, 5 p.m.; Lewis & Clark League playoff: Portland Christian at Warrenton, 4:30 p.m.

FRIDAY

Softball — Regional Play-in: Astoria at Elmira, 4 p.m.

BOYS GOLF

4A State Championships

at Eagle Crest Ridge, Redmond

(after one round)

Team: Valley Catholic 317, Scappoose 325, Klamath Union 328, Seaside 331, La Grande 340, Mazama 340, Stayton 342, Baker/Powder Valley 347, Marshfield 358, Cascade 367, Sweet Home 380.

Individual leader: Craig Ronne, Klamath Union, 68

Pars

Valley Catholic, 47

Scappoose, 41

Seaside, 37

Klamath Union, 35

La Grande, 33

Mazama, 31

Stayton, 31

Baker/Powder Valley, 25

Sweet Home, 18

Cascade, 18

Marshfield, 17

Birdies

Klamath Union, 6

Scappoose, 6

Baker/Powder Valley, 6

Valley Catholic, 5

Marshfield, 5

Mazama, 4

Cascade, 4

Stayton, 4

La Grande, 4

Seaside, 2

Eagles

La Grande, 1

Player leaderboard

1. Craig Ronne, Klamath Union, 68

2. Carter Lee, Tillamook, 72

3. Cole Heinsen, Valley C., 76

3. Evan Massena, Stayton, 76

5. Chase Elliot, Scappoose, 77

6. Trey Wortman, Mazama, 78

6. Jake Gray, Scappoose, 78

8. Jackson Kunde, Seaside, 79

8. Solomon Reeves, Valley C., 79

10. Derek Williams, La Grande, 80

Seaside (331)

Jackson Kunde, 36-43—79

Samson Sibony, 39-42—81

Connor Merrell, 41-44—85

Curtis Kunde, 43-43—86

Mason Shamion, 47-52—99

TRACK & FIELD

State Qualifiers

Astoria (4A)

Elizabeth Barnett (triple jump, pole vault)

Tim Barnett (discus, javelin, shot put)

Taylor Cosner (javelin)

Darian Hageman (high jump, long jump, pole vault, triple jump)

Karsten Johnson (high jump, long jump)

Sophie Long (800 meters)

Kes Sandstrom (shot put, discus)

Nara Van De Grift (100 meters)

Girls 400 relay (Nara Van De Grift, Andrea Harris, Kelsey Fausett, Sophie Long)

Seaside (4A)

Gretchen Hoekstre (shot put, discus)

Rafi Sibony (800 meters)

Warrenton (3A)

Fernanda Alvarez (discus, shot put)

Kaisa Liljenwall (100 hurdles, 300 hurdles)

Faith Peterson (javelin)

Mark Warren (javelin, shot put)

Knappa (2A)

Kanai Phillip (100 meters)

Robert Pina-Morton (3,000 meters)

Spencer Teague (high jump)

Jewell (1A)

Lily Kaczenski (pole vault)

Gabi Morales (100 hurdles, 300 hurdles)



Marketplace

Share and Discuss

Guidelines

User Comments