Search sponsored by Coast Marketplace
Home Sports Local Sports

Hometown Report: Kaylee Mitchell takes third in championship meet

Area athletes compete at collegiate or professional levels
By Gary Henley

The Daily Astorian

Published on November 7, 2018 6:56PM

Last changed on November 8, 2018 8:54AM

Astoria’s Chloee Hunt (7) celebrates a point in a recent Geoduck match.

Evergreen State College

Astoria’s Chloee Hunt (7) celebrates a point in a recent Geoduck match.

Ex-Astoria athlete Kaylee Mitchell (289) helped her team to a third-place finish in a conference meet last weekend.

Seattle Pacific

Ex-Astoria athlete Kaylee Mitchell (289) helped her team to a third-place finish in a conference meet last weekend.

Kaylee Mitchell receives the meet’s Freshman of the Year award from GNAC commissioner Dave Haglund.

Seattle Pacific

Kaylee Mitchell receives the meet’s Freshman of the Year award from GNAC commissioner Dave Haglund.

Lizzy Barnes,
Guilford soccer

Lizzy Barnes, Guilford soccer

Sam Hinton
Willamette golf

Sam Hinton Willamette golf

Jackson Kunde,
Southwestern Oregon golf

Jackson Kunde, Southwestern Oregon golf

Lexis Law,
Multnomah soccer

Lexis Law, Multnomah soccer

Keldon Littel,
Oregon State football

Keldon Littel, Oregon State football

Kenneth Sheldon,
Willamette golf

Kenneth Sheldon, Willamette golf

Jeramy Poyer,
Dickinson State football

Jeramy Poyer, Dickinson State football


MONMOUTH — Former Astoria High School athlete Kaylee Mitchell finished third individually, helping the Seattle Pacific women’s cross-country team to a third-place finish at the Great Northwest Athletic Conference championships, held Saturday at Western Oregon University.

The 13th-ranked Falcons finished with 64 points in the 6-kilometer race that featured four nationally ranked teams, Seattle Pacific among them.

The 64 points was Seattle Pacific’s best GNAC total since 2009. Alaska Anchorage, ranked No. 10 nationally, won with 49, ahead of No. 8 Simon Fraser (60) and Seattle Pacific (64).

In her freshman year at SPU, Mitchell went out hard with the leaders in Saturday’s race. Anchorage’s Emmanuelah Chelimo and Central Washington’s Alexa Shindruk eventually opened up some space, with Chelimo winning the 6K race in 21 minutes, 15.5 seconds, followed by Shindruk (21:25.5) and Mitchell (21:35.2).

“There was a girl in third (Anchorage’s Nancy Jeptoo), and Chris (Reed, SPU coach) told me, ‘Kaylee, go catch her right now, and you’ll thank yourself later,” said Mitchell, who earned the GNAC Freshman of the Year award by being the first freshman across the line. “I caught up and I did thank myself later.”

Mitchell was a three-sport star at Astoria High before transferring to Sprague High School in Salem.

She and her teammates will run again in the NCAA West Region championships Nov. 17 in Billings, Montana.


Hunt helps lead Geoducks to playoffs


Another ex-Astoria Fisherman helped the Evergreen State College volleyball team to an historic finish, as junior Chloee Hunt played a key role in leading the Geoducks to their first postseason conference appearance in 15 years.

Evergreen saw its season come to an end Tuesday night in the quarterfinal round of the Cascade Collegiate Conference tournament, as No. 16-ranked College of Idaho defeated the Geoducks, 25-15, 25-20, 25-22. A middle blocker for Evergreen, Hunt had seven hills in the loss.

Area athletes competing in fall sports at the collegiate or professional levels:

Astoria

Trevor Byrd, Fr., SW Oregon soccer

Chloee Hunt, Jr., Evergreen volleyball

Madi Landwehr, Fr., Clackamas CC volleyball

Lexis Law, Fr., Multnomah soccer

Keldon Littell, RS-Fr., Oregon State football

Kaylee Mitchell, Fr., Seattle Pacific cross country

Jeramy Poyer, Jr., Dickinson (ND) State football

Jordan Poyer, Buffalo Bills

Seaside

Lizzy Barnes, So., Guilford soccer

Sam Hinton, Sr., Willamette golf

Jackson Kunde, Fr., SW Oregon golf

Warrenton

Michelle Arney, Fr., Mt. Hood volleyball

Ilwaco

Eliza Bannister, Fr., Saint Martin’s cross-country

Kenneth Sheldon, Sr., Willamette golf

Banks

Grace Buchanan, Mt. Hood volleyball

Megan Bunn, Eastern Oregon volleyball

Kimberly Jordan, Clackamas CC soccer

Twister McComas, Western Oregon football

Ellie Nieland, Centralia soccer

Samantha Pestner, Lower Columbia soccer

Mary Schorn, Clark volleyball

Trevor Thiessen, George Fox football

Gaston

Zach Kress, Linfield football

Caedan Martin, Linfield football

Nestucca

Tea Chatelain, Northwest Christian cross-country

Rainier

Dawson Carr, Portland State football

Breana Edwards, U. Indiana volleyball

Johnathan Guisinger, George Fox cross-country

Scappoose (former Cowapa League athletes)

Derek Anderson, Buffalo Bills

Alyssa Bakkensen, Linfield soccer

Dan Carrier, Northwest Christian cross-country

Lucy Davidson, U. Portland soccer

Tevin Jeannis, Oregon football

Eleanor Jones, Western Oregon soccer

James Jones, Eastern Oregon football

John Kavulich, U. Portland cross-country

Linnaea Kavulich, Portland State cross-country

David Krupsky, Western Oregon football

David Mayo, Carolina Panthers

Emily Muth, Linfield soccer

Natalie Muth, U. Portland soccer

Jerad Toman, Portland State football

Tillamook

Phoebe Brown, Portland State cross-country

Andrew Jenck, U. Portland cross-country

Zachary Macias, Pacific football

Seth Martin, Clackamas CC cross-country

Kaler Moore, Eastern Oregon football

Kara Putman, Pacific cross-country

Jordan Zweifel, Pacific volleyball

Valley Catholic

Regan Dean, Linfield volleyball

Taylor Menkens, Seattle Pacific soccer

Jakob Pruitt, Western Oregon football

Ben Robbins, Southern Oregon football

Theresa Shew, U. Portland rowing

Maddie Vinson, Oregon State rowing

















Marketplace

Share and Discuss

Guidelines

User Comments