The following are the unofficial final results for the May 15, 2007, elections provided by the Clatsop County Elections Department

COUNTYWIDE DISTRICTSPORT OF ASTORIA

Port of Astoria Commission

Position 2

(2-year unexpired term)

Bernard Bjork 4,015

John Dunzer 828

Patrick McGee 2,493

Position 3

Jim Bergeron 3,482

Bill Hunsinger 4,627

Position 4

Jim Stroup 1,398

Don McDaniel 1,670

Ted Thomas 645

Kathy Sanders 3,508

SUNSET EMPIRE TRANSPORTATION DISTRICTBoard of Directors

Position 1

Lylla Gaebel Elected unopposed

Position 3

(2-year unexpired term)

Ronald Bline Elected unopposed

Position 5

Rae Goforth Elected unopposed

Position 6

David Shannon Elected unopposed

Position 7

Marcia Fenske Elected unopposed

CLATSOP COMMUNITY COLLEGE

Board of DirectorsZone 1, Position 1

Dirk Rohne Elected unopposed

Zone 2, Position 4

Paul Gillum 4,076

Stephen Berk 2,274

Zone 3, Position 6

Marilyn Lane 4,371

Rand Dufka 1,786

Zone 3, Position 7

Larry Sparks 2,969

Lois DuPey 2,696

HEALTH DISTRICTSCLATSOP CARE CENTER HEALTH DISTRICT

Board of Directors

Position 4

Judy Johnson Elected unopposed

Position 5

Howard Clarke Elected unopposed

Position 6

Heather Reynolds Elected unopposed

Position 7

William "Mitch" Mitchum Elected unopposed

UNION HEALTH DISTRICT

Board of Directors

Position 1

Mark Stefanelli 1,268

Kenneth Ulbricht 875

Position 2

Steven Campbell Elected unopposed

Position 4

Bill Owens Elected unopposed

SCHOOL DISTRICTSSEASIDE

(ADMINISTRATIVE SCHOOL DISTRICT No. 10)

Zone 1, Position 1

Nancy Hauger Elected unopposed

Zone 2, Position 2

(2-year unexpired term)

David Robinson Elected unopposed

Zone 4, Position 2

Mark Truax1,367

Thad Nolan 634

Zone 5, Position 1

Steve Phillips Elected unopposed

ASTORIA SCHOOL

DISTRICT No. 1C

Position 2

David Kaspar Elected unopposed

Position 3

Bob Johnson Elected unopposed

CLATSKANIE SCHOOL

DISTRICT No. 6J

Position 1

Stuart Haas Elected unopposed

Position 2

Dave True Elected unopposed

JEWELL SCHOOL

DISTRICT No. 8

Position 1

Gerald Coy 56

Allen Foster 146

Position 3

Cathy Rozinek 99

Tania Skinner 93

Position 5

Carolyn Eady 91

Karl Meier 113

KNAPPA SCHOOL

DISTRICT No. 4

Position 1

Ben Bartlett Elected unopposed

Position 2

Ed Johnson Elected unopposed

WARRENTON-HAMMOND SCHOOL DISTRICT No. 30

Position 1

Dennis Warren 727

Kelly Shipley 467

Position 2

Linda Dugan Elected unopposed

Position 5

Kelly Simonsen Elected unopposed

RURAL FIRE PROTECTION DISTRICTSCANNON BEACH RURAL FIRE PROTECTION

DISTRICT

Position 1

Dick Pearson Elected unopposed

Position 2

Linda Beck-Sweeney Elected unopposed

Position 5

Sharon Clyde Elected unopposed

CLATSKANIE RURAL FIRE PROTECTION DISTRICT

(Candidates file with Columbia County)

Position 4

Robert Keyser Elected unopposed

Position 5

Earl Fisher 5

Ronald Strowger 9

ELSIE-VINEMAPLE

RURAL FIRE PROTECTION DISTRICT

Position 1

Rick Luttrell Elected unopposed

Position 2

(2-year unexpired term)

Lisa Clapp Elected unopposed

Position 4

Jobina Lacock Elected unopposed

GEARHART RURAL FIRE PROTECTION DISTRICT

Position 1

Terry Harris Elected unopposed

Position 2

Robert Kloss 133

Travis Owsley 207

Position 3

Joey Daniels Elected unopposed

HAMLET RURAL FIRE

PROTECTION DISTRICT

Position 1

NO CANDIDATE FILED

Position 2

Richard DeMars Elected unopposed

Position 3

(2-year unexpired term)

NO CANDIDATE FILED

JOHN DAY-FERNHILL RURAL FIRE PROTECTION DISTRICT

Position 1

Rosalinda Rittenberg Elected unopposed

Position 2

NO CANDIDATE FILED

Position 3

N0 CANDIDATE FILED

Position 5

(2-year unexpired term)

NO CANDIDATE FILED

KNAPPA SVENSEN

BURNSIDE RURAL FIRE PROTECTION DISTRICT

Position 1

Brenda Smith Elected unopposed

Position 2

Barbara Oien Elected unopposed

Position 5

(2-year unexpired term)

Don Bartlett Elected unopposed

LEWIS & CLARK RURAL FIRE PROTECTION

DISTRICT

Position 3

NO CANDIDATE FILED

Position 4

NO CANDIDATE FILED

Position 5

NO CANDIDATE FILED

MIST-BIRKENFELD

RURAL FIRE PROTECTION DISTRICT

Position 1

Stephen Butsko Elected unopposed

Position 2

Donna Adams Elected unopposed

NEHALEM RURAL FIRE PROTECTION DISTRICT

Position 4

Mark Tellhed Elected unopposed

Position 5

Robert Forster Elected unopposed

OLNEY-WALLUSKI FIRE AND RESCUE DISTRICT

Position 1

Robert McLellan Elected unopposed

Position 4

Bill Antilla Elected unopposed

SEASIDE RURAL FIRE

PROTECTION DISTRICT

Position 4

NO CANDIDATE FILED

Position 5

NO CANDIDATE FILED

WARRENTON RURAL FIRE PROTECTION DISTRICT

Position 1

Avis Buck Elected unopposed

Position 3

George McCabe Jr. Elected unopposed

Position 4

Edwin Chase Elected unopposed

WESTPORT-WAUNA

RURAL FIRE PROTECTION DISTRICT

Position 2

NO CANDIDATE FILED

Position 4

NO CANDIDATE FILED

WATER DISTRICTSARCH CAPE WATER

DISTRICT

Position 1

Tevis Dooley, III Elected unopposed

Position 3

(2-year unexpired term)

Bob Griguhn Elected unopposed

Position 4

(2-year unexpired term)

Dale Mosby Elected unopposed

Position 5

Debra Birkby Elected unopposed

FALCON-COVE BEACH WATER DISTRICT

Position 2

NO CANDIDATE FILED

Position 4

NO CANDIDATE FILED

JOHN DAY WATER

DISTRICT

Position 2

NO CANDIDATE FILED

Position 4

NO CANDIDATE FILED

Position 5

(2-year unexpired term)

Christi Payne Elected unopposed

SKIPANON WATER

CONTROL DISTRICT

Position 2

Bruce Francis Elected unopposed

Position 5

NO CANDIDATE FILED

WAUNA WATER DISTRICT

Position 1

NO CANDIDATE FILED

Position 2

(2-year unexpired term)

NO CANDIDATE FILED

Position 3

NO CANDIDATE FILED

Position 5

NO CANDIDATE FILED

WILLOW DALE WATER

DISTRICT

Position 1

NO CANDIDATE FILED

Position 2

NO CANDIDATE FILED

Position 3

NO CANDIDATE FILED

Position 4

NO CANDIDATE FILED

Position 5

NO CANDIDATE FILED

WICKIUP WATER DISTRICT

Position 1

NO CANDIDATE FILED

Position 2

NO CANDIDATE FILED

YOUNGS RIVER LEWIS & CLARK WATER DISTRICT

Position 1

NO CANDIDATE FILED

Position 3

(2-year unexpired term)

NO CANDIDATE FILED

Position 4

Randy Trevillian Elected unopposed

SANITARY/SERVICE DISTRICTSARCH CAPE

SANITARY DISTRICT

Position 3

(2-year unexpired term)

Bob Griguhn Elected unopposed

Position 4

Dale Mosby Elected unopposed

Position 5

Tevis Dooley, III Elected unopposed

MILES CROSSING

SANITARY SEWER

DISTRICT

Position 1

NO CANDIDATE FILED

Position 2

NO CANDIDATE FILED

Position 3

NO CANDIDATE FILED

SHORELINE SANITARY

Position 3

Geraldine Gideon Elected unopposed

SUNDOWN SANITARY

Position 1

(2-year unexpired term)

Walt Postlewait Elected unopposed

Position 3

Mark Schacher Elected unopposed

OTHER DISTRICTSSUNSET EMPIRE PARK & RECREATION DISTRICT

Position 4

June Stromberg 920

Linda Lowery 537

Position 5

Marti Wajc 420

JudyAnn Dugan 1,175

CLATSOP COUNTY RURAL LAW ENFORCEMENT DISTRICTZone 3

Burr Allegaert Elected unopposed

Zone 4

Dave Samuelson Elected unopposed

Zone 5

NO CANDIDATE FILED

COUNTYWIDE MEASUREMeasure 4-122

CLATSOP COMMUNITY COLLEGE DISTRICT

GENERAL OBLIGATION BOND

$22 million bond for a new Clatsop Community College campus in Warrenton

For: 4,352

Against: 5,162

Turnout total: 9,514

Needed to validate: 10,516

Tags

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.