CalendarPrep ScheduleTODAY

Baseball - Tillamook at Astoria, 5 p.m.; Seaside at Banks, 5 p.m.; Dayton at Warrenton (2), 3 p.m.; Knappa at Nestucca, 4:30 p.m.; Kalama at Ilwaco (2), 3:30 p.m.

Softball - Dayton at Warrenton (2), 3 p.m.; Knappa at Nestucca, 4:30 p.m.

Boys Golf - Tillamook at Astoria, 2 p.m.; Seaside at Scappoose, 2 p.m.

Girls Golf - Seaside at Scappoose, 1:35 p.m.

WEDNESDAY

Softball - Knappa at Seaside, 4 p.m.

THURSDAY

Baseball - Astoria at Tillamook, 5 p.m.; Banks at Seaside, 5 p.m.

Softball - Clatskanie at Astoria (2), 3:30 p.m.

Track - Jewell/Scappoose/Warrenton at Astoria, 3:30 p.m.; Seaside at Tillamook, 3:30 p.m.; Ilwaco at Woodland, 3:30 p.m.

Boys Golf - Seaside at Molalla Invitational, 1 p.m.

Girls Golf - Rainier at Astoria, 2 p.m.

FRIDAY

Baseball - Nestucca at Knappa (2), 3 p.m.; Ilwaco at Kalama, 4 p.m.

Softball - Nestucca at Knappa (2), 3 p.m.

SATURDAY

Baseball - Newport at Astoria, 1 p.m.; Woodburn at Warrenton (2), Noon

Softball - Regis at Warrenton, 1 p.m.

Track - Tillamook Invitational, TBA

April 12

Baseball - Lake Quinault at Naselle (2), 3 p.m.

Softball - Lake Quinault at Naselle (2), 3 p.m.

Girls Golf - Seaside Invitational, 10 a.m.TrackHigh SchoolsDaily Astorian Invitational

Athletes of the Meet

Girls Track: Payton Hummell, Warrenton; Jessica Markham, Banks

Girls Field: Vanessa Eang, South Bend; Sara Sanders, Seaside

Boys Track: Linus Norgren, Banks; Colby Seyferth, Banks

Boys Field: Terrell Boyes, South Bend; Tryg McCord, Astoria

Girls

100: 1, Payton Hummell, Warrenton, 13.32. 2, Hannah Borden, Raymond, 13.38. 3, Sadie Harkins, Clatskanie, 13.50.

200: 1, Beatrix Norgren, Banks, 27.15. 2, Kayla Nagunst, Rainier, 27.75. 3, Ally Partain, Banks, 28.65.

400: 1, Jessica Markham, Banks, 1:02.15. 2, Beatrix Norgren, Banks, 1:05.72. 3, Rachel Porter, NKN, 1:07.68.

800: 1, Ariana Daskalakis, Banks, 2:33.34. 2, Linsey Johnson, Seaside, 2:35.12. 3, Amanda Reaser, Banks, 2:35.59.

1,500: 1, Kayla Nagunst, Rainier, 5:12.28. 2, Sara Reaser, Banks, 5:15.43. 3, Amanda Reaser, Banks, 5:24.24.

3,000: 1, Sara Reaser, Banks, 11:25.21. 2, Kaylee Kotkins, Rainier, 11:45.49. 3, Kristen Farmer, Seaside, 11:51.81.

100 Hurdles (no times recorded): 1, Payton Hummell, Warrenton. 2, Krisha Willis, Banks. 3, Kristen Lazelle, South Bend.

300 Hurdles: 1, Jessica Markham, Banks, 47.44. 2, Eleni Duret, Astoria, 48.81. 3, Hannah Borden, Raymond, 49.59.

400 Relay: 1, Banks, 52.21. 2, South Bend, 52.30. 3, Astoria, 53.65.

1,600 Relay: 1, Banks, 4:26.71. 2, Neah-Kah-Nie, 4:40.15. 3, Seaside, 4:41.15.

Discus: 1, Sara Sanders, Seaside, 80-11. 2, Erika Atkinson, Banks, 78-6. 3, Chelsey Olson, Astoria, 76-7.

Javelin: 1, Kate Shear, Knappa, 128-6. 2, Jesika Kaczenski, Jewell, 110-9. 3, Chelsey Olson, Astoria, 105-7. 4, Kayce Lilley, Astoria, 102-3.

Shot Put: 1, Emmi Collier, Warrenton, 35-10. 2, Carley Lannan, Clatskanie, 30-7. 3, Brenda Yi, South Bend, 29-2.

High Jump: 1, Kai Davidson, Seaside, 5-0. 2, Courtney Lofton, Warrenton, 4-10. 3, April Cockcroft, Seaside, 4-8.

Long Jump: 1, Katie Leino, Astoria, 13-5.5. 2, Angel Ulm, Jewell, 13-0. 3, Tia Fish, Knappa, 12-3.

Triple Jump: 1, Vanessa Eang, South Bend, 32-9. 2, Alexis Anderson, NKN, 32-1.75. 3, Molly Khammala, Raymond, 28-9.5.

Boys

100: 1, Nick Turner, Banks, 11.53. 2, Colby Seyferth, Banks, 11.62. 3, Matt Cathcart, Rainier, 11.72.

200: 1, Colby Seyferth, Banks, 22.28. 2, Nick Turner, Banks, 23.05. 3, Matt Cathcart, Rainier, 23.15.

400: 1, Linus Norgren, Banks, 51.84. 2, Chris DeCarlo, Banks, 53.65. 3, Jesse Miles, NKN, 54.10.

800: 1, Cory Rice, Seaside, 2:07.57. 2, Scott Porter, NKN, 2:08.32. 3, Brett Willyard, Seaside, 2:10.4.

1,500: 1, Cole Willyard, Seaside, 4:27.85. 2, Nathan Rogers, South Bend, 4:30.94. 3, Erik Keating, Astoria, 4:32.12.

3,000: 1, Adam Siltala, Clatskanie, 9:45.93. 2, Gael Marin, Astoria, 9:46.21. 3, James Reaser, Banks, 10:18.09.

110 Hurdles: 1, Terrell Boyes, South Bend, 16.18. 2, Tyler Hulegaard, Clatskanie, 16.93. 3, Nathan Ferrell, Warrenton, 17.21.

300 Hurdles: 1, Jesse Boord, Astoria, 42.31. 2, Brock Markham, Banks, 43.02. 3, Linus Norgren, Banks, 43.43.

400 Relay: 1, Banks, 45.02. 2, Clatskanie, 46.59. 3, South Bend, 46.83.

1,600 Relay: 1, Banks, 3:39.21. 2, Astoria, 3:41.68. 3, Seaside, 3:52.56.

Discus: 1, Tryg McCord, Astoria, 124-6. 2, Kyle Hillery, South Bend, 115-5. 3, Kelvin Tinoco, Seaside, 114-10.

Javelin: 1, Brett Rose, South Bend, 151-2. 2, Tim Teague, Astoria, 140-10. 3, T.J. Sandstrom, Banks, 136-3.

Shot Put: 1, Stephen Petersen, Warrenton, 43-0. 2, Tryg McCord, Astoria, 41-11.5. 3, Kristian Burger, South Bend, 41-2.25.

High Jump: 1, Brock Markham, Banks, 5-10. 2, Josh Staehley, Jewell, 5-8. 3, Jason Childers, Clatskanie, 5-6.

Long Jump: 1, Terrell Boyes, South Bend, 19-1.25. 2, Benjo Musa, Astoria, 18-7.5. 3, Cody Patterson, Warrenton, 18-4.5.

Triple Jump: 1, Terrell Boyes, South Bend, 40-3.25. 2, Jesse Marvin, Clatskanie, 39-2. 3, Riley Underhill, Banks, 36-10.5.

Tags

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.