PREP SCHEDULE

TODAY

Boys Basketball — Ilwaco at North Beach, 7 p.m.

FRIDAY

Girls Basketball — Astoria at Yamhill-Carlton, 7 p.m.; North Marion at Seaside, 7:15 p.m.; Warrenton at Clatskanie, 6 p.m.; Knappa at Gaston, 6 p.m.; Rainier at Ilwaco, 5:45 p.m.

Boys Basketball — Yamhill-Carlton at Astoria, 7 p.m.; North Marion at Seaside, 5:30 p.m.; Warrenton at Clatskanie, 7:45 p.m.; Knappa at Gaston, 7:45 p.m.; Rainier at Ilwaco, 7:30 p.m.

SATURDAY

Girls Basketball — Nestucca at Knappa, 4:30 p.m.

Boys Basketball — Nestucca at Knappa, 6:15 p.m.SW

IMMING

HIGH SCHOOLS

Girls

Team: Valley Catholic 101, Astoria 64

200 Medley Relay: 1, Valley Catholic, 2:07.36. 2, Astoria, 2:10.42.

200 Freestyle: 1, Sarah Kruger, VC, 2:11.39. 2, Marisa Jack, VC, 2:18.20. 3, Morgan Postlewait, Ast, 2:41.19.

200 IM: 1, Clara Cannon, VC, 2:34.38. 2, Megan Schacher, Ast, 3:12.94. 3, Kristina Kjellberg, Ast, 3:43.72.

50 Freestyle: 1, Hailey Moraes, VC, 27.28. 2, Ashley Schacher, Ast, 28.31. 3, Kendal Gustafson, Ast, 29.40.

100 Butterfly: 1, Sarah Kruger, VC, 1:05.76. 2, Ashley Schacher, Ast, 1:12.26. 3, Kathleen Shew, VC, 1:14.04.

100 Freestyle: 1, Clara Cannon, VC, 1:01.27. 2, Hailey Moraes, VC, 1:01.62. 3, TinTin Luu, VC, 1:05.00.

500 Freestyle: 1, Molly McCormick, VC, 7:39.91. 2, Shoshanna McCleary, Ast, 8:27.38. 3, Megan Postlewait, Ast, 9:28.07.

200 Freestyle Relay: 1, Valley Catholic, 1:51.22. 2, Astoria, 2:01.38.

100 Backstroke: 1, Megan Sparks, Ast, 1:11.01. 2, Marisa Jack, VC, 1:11.77. 3, Theresa Shew, VC, 1:16.59.

100 Breaststroke: 1, TinTin Luu, VC, 1:19.76. 2, Kendal Gustafson, Ast, 1:21.78. 3, Kathleen Shew, VC, 1:23.07.

400 Freestyle Relay: 1, Valley Catholic, 4:15.62. 2, Astoria, 5:22.83.

Boys

Team: Valley Catholic 94, Astoria 65

200 Medley Relay: 1, Valley Catholic, 1:57.37. 2, Astoria, 2:13.42.

200 Freestyle: 1, David Spurgeon, VC, 1:59.22. 2, Jacob Michel, VC, 2:16.64. 3, Andrew Plasker, VC, 2:43.63.

200 IM: 1, Ben Settle, VC, 2:07.94. 2, Anthony Miller, Ast, 3:01.02. 3, Aleks Matthews, Ast, 3:31.59.

50 Freestyle: 1, Jacob Hulti, Ast, 25.80. 2, Nathan DeBortoli, VC, 25.94. 3, Austin Ketterer, VC, 27.81.

100 Butterfly: 1, David Spurgeon, VC, 59.90. 2, Jacob Hulti, Ast, 1:11.21. 3, Anthony Miller, Ast, 1:25.50.

100 Freestyle: 1, Bryce Nurding, Ast, 1:00.09. 2, Ryan Orchard, VC, 1:04.50. 3, Abhram Betterman, VC, 1:12.45.

500 Freestyle: 1, Jacob Michel, VC, 5:57.41. 2, Thayne Covert, Ast, 6:19.92. 3, Spencer Johnston, Ast, 7:28.85.

200 Freestyle Relay: 1, Valley Catholic, 1:47.22. 2, Astoria, 1:53.05.

100 Backstroke: 1, Ben Settle, VC, 57.25. 2, Thayne Covert, Ast, 1:16.57.

100 Breaststroke: 1, Binh Luu, VC, 1:20.49. 2, Austin Ketterer, VC, 1:25.35. 3, Bryce Nurding, Ast, 1:26.13.

400 Freestyle Relay: 1, Valley Catholic, 3:57.01. 2, Astoria, 5:12.24.