PREP SCHEDULE

TODAY

Volleyball — Warrenton at Portland Adventist, 6:15 p.m.

Cross Country — Knappa, Warrenton at Tualatin Hills Pre-Districts, 4 p.m.

TUESDAY

Volleyball — Astoria at North Marion, 6 p.m.; Seaside at Warrenton, 6 p.m.; Knappa at Faith Bible, 5:30 p.m.

Boys Soccer — Cascade at Astoria, 4:15 p.m.; Seaside at Gladstone, 6:30 p.m.

Girls Soccer — Astoria at Cascade, 4:15 p.m.; Gladstone at Seaside, 6:30 p.m.

FOOTBALL

Seaside 62, Taft 0

Taft 0 0 0 0—0

Seaside 41 14 7 0—62

First Quarter

S: Andrew Owens 22 run (pass failed) 9:02

S: Calvin Pollard 75 pass from Kevin LaCoste (Nick Richardson from LaCoste) 6:45

S: Owens 20 run (David Ward kick) 2:49

S: Owens 40 int. return (Ward kick) 1:30

S: Pollard 1 run (Ward kick) 1:02

S: Owens 24 int. return (kick failed) :52

Second Quarter

S: Aaron Tadei 29 run (Ward kick) 8:43

S: Tadei 38 run (Ward kick) 6:00

Third Quarter

S: Kyle Rees 13 run (Ward kick) 6:35

Taft Statistics

Rushing: Daniels 6-21, Steere 2-14, Lahti 20-(-47). Passing: Lahti 4-20-64-2, Steere 2-2-11-0. Receiving: Fisher 2-15, Daniels 2-10, Steere 1-38, Harvey 1-12.

Seaside Statistics

Rushing: Pollard 17-129, Tadei 5-90, Owens 4-58, Rees 4-34, Hamilton 4-30, Ruiz 3-25, LaCoste 1-6, Chesnut 1-4. Passing: LaCoste 3-5-109-0. Receiving: Pollard 1-75, Richardson 1-19, Chesnut 1-15.

Central Valley 56, Astoria 6

C.Valley 7 28 14 7—56

Astoria 0 0 6 0—6

First Quarter

CV: Connor Silveria 19 run (Jesus Gutierrez kick) :00

Second Quarter

CV: Silveria 7 run (Gutierrez kick) 11:34

CV: Razi Lovett 33 run (Tony Penta from Timmy Naylor) 9:09

CV: Penta 6 run (Gutierrez kick) 6:36

CV: Lovett 2 run (kick failed) 3:55

Third Quarter

CV: Silveria 33 run (Gutierrez kick) 11:36

A: Michael Johansen 28 pass from Nick Strange (kick blocked) 6:47

CV: Silveria 85 kick return (Gutierrez kick) 6:35

Fourth Quarter

CV: Dakota Jones 7 run (Gutierrez kick) 4:30

Warrenton 40, Vernonia 7

Warrenton 8 24 0 8—40

Vernonia 7 0 0 0—7

First Quarter

W: Chris Brecht 14 run (Nathan Bighill from Brock Johnson)

V: Tim Jennings 32 run (kick good)

Second Quarter

W: Brecht 1 run (Bradd Lundberg from Johnson)

W: Brecht 5 run (Brecht run)

W: Brecht 29 run (Brecht run)

Fourth Quarter

W: Brecht 19 run (Bighill run)

Warrenton Statistics

Rushing: Brecht 25-229, Johnson 14-109, Bighill 6-20, Watson 1-3. Passing: Johnson 3-6-2-0. Receiving: McFadden 2-(-2), Lundberg 1-4.

Vernonia Statistics

Rushing: Jennings 11-25, Bouslaugh 2-22, Clark 1-(-12). Passing: Jennings 1-17-16-1.

La Center 49, Ilwaco 0

LaCenter 21 28 0 0—49

Ilwaco 0 0 0 0—0

First Quarter

LC: Connor Fulton 8 run (Sergio Sandoval kick) 9:54

LC: Max Hiller 20 run (Sandoval kick) 5:01

LC: Hiller 9 pass from Wyatt Aguirre (Sandoval kick) 1:48

Second Quarter

LC: Aguirre 9 run (Sandoval kick) 11:55

LC: Hiller 13 run (Sandoval kick) 9:29

LC: Fulton 40 fumble recovery (Sandoval kick) 7:45

LC: Fulton 5 run (Sandoval kick) :29

La Center Statistics

Rushing: Fulton14-97, Hiller 7-97, Aguirre 6-62, Roberson 1-7, Livingston 1-0, Gill 4-15, Judd 3-4, Ahmad 1-4, Morgan 3-22, Galster 1-2. Passing: Aguirre 2-3-35-0. Receiving: Braater 1-26, Hiller 1-9.

Ilwaco Statistics

Rushing: Tom Odneal 14-36, McMillan 15-28, Woodby 2-(-4), Stockfleth 1-0, Thompson 2-6. Passing: McMillan 1-5-5-0. Receiving: Thompson 1-5.

Weekend Scores

Banks 34, Sweet Home 13

Scappoose 51, Estacada 6

North Marion 34, Tillamook 14

Junction City 29, Yamhill-Carlton 26

Molalla 46, Stayton 19

Clatskanie 18, Horizon Christian 16

Santiam 30, Corbett 20

Blanchet Catholic 15, Rainier 12

Valley Catholic 34, Colton 13

Gaston 38, Willamina 8

Neah-Kah-Nie 32, Reedsport 20

Nestucca 50, Waldport 14

Portland Christian 34, Salem Academy 0

CROSS COUNTRY

Ultimook Invitational

(5,000 Meters, 1A-4A)

Girls

Team Champion: Molalla

Individual

1, Emily Bever, Molalla, 20:52

3, Charlotte Blakesley, Sea, 22:42

24, Karla Suarez, Ast, 26:19

42, Summer Spell, Sea, 27:11

46, Allison Kilday, Sea, 27:28

65, Katy Kawasoe, Sea, 28:15

76, Amber Nofield, Sea, 28:34

96, Giselle Pincetich, Sea, 30:50

101, Sydney Caplinger, Ast, 31:35

Boys

Team Champion: Tillamook

Individual

1, Hector Rojo, Tillamook, 18:15

2, Nicholas Long, Ast, 18:26

4, Jefferson Farmer, Sea, 18:36

12, Jackson Januik, Sea, 19:17

17, Bradley Rzewnicki, Sea, 19:45

24, Lucas Caruana, Ast, 20:06

30, Daymon Gardner, Ast, 20:21

36, Will Garvin, Sea, 20:49

59, Anthony Miller, Ast, 21:57

73, Jack Whittle, Sea, 22:51

81, Sam Wittman, Sea, 22:59

93, Tristen Holiday, Ast, 23:33

147, Tyler Dodson, Sea, 27:01

Tags

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.