TrackHigh SchoolsResults

3A State Track & Field

Hayward Field, Eugene

Boys

Estacada 82, Marist 56, South Umpqua 45, Henley 36, Siuslaw 35, Stayton 31.5, Gladstone 28, Cottage Grove 26, Hidden Valley 25, Tillamook 24, Central 22, North Bend 21.5, Molalla 21, Brookings-Harbor 20, Newport 18.33, Sherwood 13, Coquille 13, Scappoose 12, Seaside 12, Astoria 11, La Grande 10.33, Creswell 10, Wilsonville 10, Cascade 9, Sisters 9, Sutherlin 8, Junction City 6, Rogue River 6, North Marion 5, Illinois Valley 5, La Pine 5, Taft 4, McLoughlin 3, Baker 3, Riverside 3, Toledo 3, Banks 2.33, Sweet Home 2, Elmira 2, Phoenix 2, Pleasant Hill 1.

100: 1, Tyeson Wood, South Umpqua, 11.12. 2, Jacob Gaylor, Estacada, 11.28. 3, Sha' Black, Marist, 11.29. 4, Jake Warner, Henley, 11.32. 5, Blaise Bennett, Tillamook, 11.41. 6, Gordy Grochowsky, Estacada, 11.46. 7, Steven Wentworth, Astoria, 11.56. 8, Kelley Burgess, La Grande, 11.61.

200: 1, Tyeson Wood, South Umpqua, 22.42. 2, Sha' Black, Marist, 22.95. 3, Jake Warner, Henley, 22.98. 4, Gordy Grochowsky, Estacada, 22.98. 5, Michael Phillips, Central, 23.04. 6, Blaise Bennett, Tillamook, 23.08. 7, Steven Wentworth, Astoria, 23.34. Nick Waroff, Rogue River, DQ.

400: 1, Josh Lockman, South Umpqua, 49.71. 2, Andrew Nieman, Tillamook, 50.33. 3, Nick Waroff, Rogue River, 50.91. 4, Cody Prescott, Central, 51.42. 5, Travis Thompson, Newport, 51.90. 6, Casey Smith, McLoughlin, 51.96. 7, Marshall Roses, Molalla, 52.02. Rick Anderson, La Grande, DQ.

800: 1, Kyle Kotaich, Siuslaw, 1:55.33. 2, Joshua Frasier, Coquille, 1:55.45. 3, Matt Hollander, Marist, 1:56.53. 4, Brady Leggett, Newport, 1:57.67. 5, Alex Nystrom, Junction City, 1:58.22. 6, Joseph Johnson, South Umpqua, 1:58.28. 7, Ricky Fischer, Molalla, 1:59.23. 8, Caleb Renno, Illinois Valley, 2:13.11.

1,500: 1, Scott Sanders, Brookings-Harbor, 3:58.82. 2, Jared Swehosky, Stayton, 3:59.55. 3, Adam Pino, Siuslaw, 3:59.81. 4, Joshua Frasier, Coquille, 4:04.50. 5, Ryan Horton, Sherwood, 4:05.62. 6, Jarrett Ziemer, Molalla, 4:07.27. 7, Ken Scoggin, Cottage Grove, 4:10.53. 8, Jesse Cronin, Scappoose, 4:12.08.

3,000: 1, Scott Sanders, Brookings-Harbor, 8:39.27. 2, Jared Swehosky, Stayton, 8:39.81. 3, Adam Pino, Siuslaw, 8:59.67. 4, Erin Krieger, North Marion, 9:02.69. 5, Adam Mina, Taft, 9:03.98. 6, Jesse Cronin, Scappoose, 9:04.02. 7, Adam Kotaich, Siuslaw, 9:06.48. 8, Reed Huskey, Estacada, 9:09.29. Josimar Macareno, Astoria, DNF.

110 Hurdles: 1, Nick Best, Estacada, 14.95. 2, Clayton Herman, Molalla, 15.02. 3, Daniel Stowers, Seaside, 15.06. 4, Jake Noriega, Stayton, 15.32. 5, Skyler Morgan, Henley, 15.58. 6, Mike Hayes, Scappoose, 15.70. 7, Tony Keller, Elmira, 15.71. 8, Trevor May, Siuslaw, 15.72.

300 Hurdles: 1, Nick Best, Estacada, 39.59. 2, Troy Tocher, Cottage Grove, 39.91. 3, Kevin Comstock, Sutherlin, 40.04. 4, John Zaganiacz, Wilsonville, 40.53. 5, Sam Green, Illinois Valley, 41.34. 6, Dennis Olstedt, Seaside, 41.40. 7, Patrick Limbert, Toledo, 41.91. 8, Mike Hayes, Scappoose, 42.32.

400 Relay: 1, Estacada, 43.27. 2, Marist, 43.69. 3, La Grande, 44.35. 4, Cottage Grove, 44.48. 5, South Umpqua, 44.57. 6, Central, 44.72. 7, Seaside (Stowers, Ju.Krieger, Olstedt, Crago), 44.93. 8, Sherwood, 45.9.

1,600 Relay: 1, Central, 3:24.71. 2, South Umpqua, 3:25.44. 3, Molalla, 3:27.60. 4, Newport, 3:28.02. 5, Marist, 3:28.64. 6, Wilsonville, 3:29.13. 7, Junction City, 3:29.63. 8, Seaside (Crago, Ju.Krieger, Olstedt, Stowers), 3:29.88.

Discus: 1, Kevin Wiese, Estacada, 174-6. 2, Jordan Aldredge, Gladstone, 167-7. 3, Eric Wood, Marist, 149-11. 4, Hunter Utz, Gladstone, 149-2. 5, Matt Etzel, Stayton, 148-8. 6, Dylan McMurtry, Astoria, 144-6. 7, Asa Maxfield, Sutherlin, 140-1. 8, Bobby Rudel, Toledo, 138-11.

Javelin: 1, Ray Rozell, Estacada, 183-1. 2, Luke Kimberly, North Bend, 177-5. 3, Westin Morrill, Cascade, 175-4. 4, Nick Trubachick, Estacada, 173-11. 5, Cory Hissner, Astoria, 173-5. 6, Garrette Smith, Baker, 171-8. 7, Sam Dollarhide, Hidden Valley, 168-2. 8, Ryan Drake, Pleasant Hill, 161-5. 11, Nathan Stinnett, Astoria, 152-3.

Shot Put: 1, Eric Wood, Marist, 54-6.50. 2, Jordan Aldredge, Gladstone, 52-1. 3, Matt Etzel, Stayton, 52-0.25. 4, Hunter Utz, Gladstone, 50-11.75. 5, Paul Collins, Newport, 47-11. 6, Jason Mentzer, Cascade, 47-2.75. 7, Julian Wilson, Siuslaw, 47-2.75. 8, Aaron Francis, Hidden Valley, 46-7.75. 9, Cory Hissner, Astoria, 45-8.75. 16, Bjorn McCord, Seaside, 40-3.25.

High Jump: 1, A.J. O'Connell, Creswell, 6-2. 2, Matt Frosland, Marist, 6-2. 3, Andrew Nieman, Tillamook, 6-0. 3, Skyler Morgan, Henley, 6-0. 3, Wyatt Naegle, Cottage Grove, 6-0. 6, Matt Filarski, Riverside, 6-0. 7, Joseph Gobel, Banks, 6-0. 8, Austin Nicholls, North Bend, 5-10. 8, Chris Pokorny, Stayton, 5-10.

Long Jump: 1, Ryan Vancleave, Hidden Valley, 22-7.25. 2, AJ Dutra, Sherwood, 22-4.75. 3, Wyatt Naegle, Cottage Grove, 22-3. 4, Andrew Greif, North Bend, 21-8.75. 5, Andrew Nieman, Tillamook, 21-4.25. 6, Jason Karrels, La Grande, 20-11.25. 7, Jed Bruck, Wilsonville, 20-9.50. 8, Ravi Patel, Sweet Home, 20-7.75. 13, Daniel Stowers, Seaside, 19-3.

Triple Jump: 1, Joel Matchett, Henley, 44-8.25. 2, Nick Hayter, Hidden Valley, 44-2. 3, Skyler Morgan, Henley, 43-0. 4, Andrew Greif, North Bend, 42-7. 5, Ben Powers, Scappoose, 42-5. 6, Matt Neilson, Sisters, 42-0.75. 7, Kyle McKinnis, Phoenix, 41-7. 8, Ravi Patel, Sweet Home, 41-3. 16, Dennis Olstedt, Seaside, 39-5.

Pole Vault: 1, Ben Cogdill, Estacada, 15-6. 2, Chris Voogd, Siuslaw, 13-9. 3, Morgan Mansker, Sisters, 13-6. 4, Josh Adams, La Pine, 13-6. 5, Jordan Hayter, Hidden Valley, 13-0. 6, Austin Nicholls, North Bend, 13-0. 7, Tim Sheppard, Gladstone, 12-6. 8, Chris Martin-Garza, Banks, 12-0. 8, Austin Ouderkirk, Newport, 12-0. 8, Joe Hibbert, La Grande, 12-0.

Girls

Marist 61, North Bend 58, Cascade 43, Gladstone 29, Molalla 27, Burns 27, Sisters 25, North Marion 22, Wilsonville 21, Sutherlin 21, Seaside 20, Coquille 20, Madras 20, Junction City 19, Tillamook 19, Sherwood 17, La Pine 14, Elmira 14, Yamhill-Carlton 14, Valley Catholic 14, Illinois Valley 13, Rogue River 12, Stayton 12, Philomath 11, Ontario 10, Pleasant Hill 10, Scappoose 10, Estacada 8, Cottage Grove 8, Central 8, Newport 7, Henley 6, Astoria 5, Phoenix 5, McLoughlin 5, Banks 5, La Grande 4, La Salle 4, Baker 4, Sweet Home 3, Riverside 3, South Umpqua 2, Toledo 2, North Valley 1.

100: 1, Laundrea da Silva, Marist, 12.76. 2, Erica Toney, Stayton, 12.78. 3, Braidy Bates, Pleasant Hill, 12.86. 4, Jaela Dinsmore, Burns, 12.93. 5, Sarah Imel, Valley Catholic, 13.08. 6, Hilary O'Bryan, Astoria, 13.09. 7, Danielle Murphy, Yamhill-Carlton, 13.13. 8, Melissa Waud, Tillamook, 13.22.

200: 1, Amy Skofstad, Gladstone, 26.07. 2, Becky Horace, Molalla, 26.11. 3, Jaela Dinsmore, Burns, 26.43. 4, Jordan Bainbridge, Ontario, 26.80. 5, Braidy Bates, Pleasant Hill, 27.04. 6, Melissa Waud, Tillamook, 27.06. 7, Mel Owens, Seaside, 27.15. 8, Danielle Murphy, Yamhill-Carlton, 27.45.

400: 1, Becky Horace, Molalla, 56.60. 2, Amy Skofstad, Gladstone, 57.68. 3, Mel Owens, Seaside, 58.09. 4, Jordan Bainbridge, Ontario, 58.66. 5, Annie Hayward, Newport, 59.20. 6, Calida Danko, Philomath, 59.43. 7, Megan Mangles, Henley, 1:00.06. 8, Elena Collins, Marist, 1:01.48.

800: 1, Linsie Michels, Cascade, 2:14.90. 2, Emily Collins, Marist, 2:16.48. 3, Ally Romanko, North Bend, 2:16.88. 4, Hailey Rambo, McLoughlin, 2:23.15. 5, Marcella Klemic, Phoenix, 2:23.79. 6, Annan Applebee, Gladstone, 2:23.82. 7, Sammi Easterly, Wilsonville, 2:25.50. 8, Kassy Lynass, North Bend, 2:26.42.

1,500: 1, Holli Dieu, Coquille, 4:34.68. 2, Lauren Zaludek, Elmira, 4:38.70. 3, Megan Hibner, North Bend, 4:43.74. 4, Megan Smith, Scappoose, 4:51.34. 5, Brenn Donnelly, Marist, 4:51.80. 6, Hayley Belli, Philomath, 4:52.41. 7, Hattie Olson, Philomath, 4:52.44. 8, Marcella Klemic, Phoenix, 4:54.39. 9, Connie Beeks, Scappoose, 4:54.47.

3,000: 1, Holli Dieu, Coquille, 10:02.06. 2, Megan Hibner, North Bend, 10:13.37. 3, Lauren Zaludek, Elmira, 10:26.27. 4, Ilsa Paulson, Sherwood, 10:28.14. 5, Megan Smith, Scappoose, 10:36.09. 6, Hayley Belli, Philomath, 10:38.08. 7, Hayley Oveson, La Grande, 10:41.01. 8, Patricia Doyle, Seaside, 10:56.47.

100 Hurdles: 1, Jenny Boswell, Sisters, 15.01. 2, Angela Rear, Junction City, 15.56. 3, Whitney Haltiner, Tillamook, 15.66. 4, Jessa Fairbanks, Illinois Valley, 15.78. 5, Megan Christensen, Henley, 16.43. 6, Kisha Lomen, Riverside, 16.45. 7, Cora Beach, La Grande, 16.53. 8, Hannah Swanson, Sweet Home, 16.70.

300 Hurdles: 1, Jenny Boswell, Sisters, 44.99. 2, Jessa Fairbanks, Illinois Valley, 46.58. 3, Ally Romanko, North Bend, 48.26. 4, Lesley Danielson, Valley Catholic, 48.35. 5, Laura Sibley, Seaside, 48.49. 6, Mandy Seiwell, Sutherlin, 48.91. 7, Tera Prosser, Yamhill-Carlton, 49.23. 8, Kayla Wilhelm, North Valley, 51.75.

400 Relay: 1, Marist, 50.32. 2, Cascade, 50.52. 3, Sherwood, 50.79. 4, Yamhill-Carlton, 50.85. 5, Burns, 51.13. 6, Molalla, 51.46. 7, Seaside (Berman, C.Sibley, L.Sibley, Owens), 51.96. 8, La Pine, 51.99.

1,600 Relay: 1, Marist, 3:59.22. 2, Cascade, 4:01.28. 3, Molalla, 4:01.83. 4, Valley Catholic, 4:05.53. 5, Yamhill-Carlton, 4:07.57. 6, North Bend, 4:08.20. 7, Wilsonville, 4:08.62. 8, Astoria (O'Bryan, Donachy, Cullen, Merila), 4:09.02.

Discus: 1, Sierra Ferguson, Madras, 141-1. 2, Katherine Tripp, Sutherlin, 135-0. 3, Michelle Woodall, Rogue River, 118-0. 4, Charlene Moody, Madras, 116-6. 5, Sara Cole, Central, 114-0. 6, Erin Brooks, North Bend, 112-6. 7, Emily Pick, La Pine, 112-4. 8, Jamie Coggins, Astoria, 110-3.

Javelin: 1, Ashley McCrea, North Bend, 143-11. 2, Whitney Harris, Cottage Grove, 141-0. 3, Courtney Kimberly, North Bend, 138-9. 4, Jodi Symonds, Seaside, 130-7. 5, Sara Cole, Central, 129-6. 6, Emily Kindle, Cascade, 128-9. 7, Rita Santibanez, Cascade, 128-9. 8, Jenna Frank, Sherwood, 123-07.

Shot Put: 1, Katherine Tripp, Sutherlin, 40-1.25. 2, Rita Santibanez, Cascade, 39-7.75. 3, Danielle Holmes, Rogue River, 39-1. 4, Charlene Moody, Madras, 38-6.50. 5, Emily Kindle, Cascade, 37-11.50. 6, Jenna Frank, Sherwood, 36-6.50. 7, Krystle Streight, Sweet Home, 36-4.50. 8, Andrea Frogge, Scappoose, 36-2.75.

High Jump: 1, Kelsey Kahle, North Marion, 5-9. 2, Emily Gillespie, Marist, 5-6. 3, Alanna Pledger, Wilsonville, 5-6. 4, Heidi Davison, North Bend, 5-3. 5, Kyla Goodwin, La Salle, 5-2. 6, Brinon Barnett, South Umpqua, 5-0. 6, Whitney Haltiner, Tillamook, 5-0. 6, Meaghan Durand, Sherwood, 5-0.

Long Jump: 1, Maria Clemens, Burns, 17-7.75. 2, Damaris Tucker, Junction City, 17-0.75. 3, Kelsey Kahle, North Marion, 16-10.50. 4, Alanna Pledger, Wilsonville, 16-8. 5, Erica Toney, Stayton, 16-6.75. 6, Whitney Haltiner, Tillamook, 16-5. 7, Beth Stam, Toledo, 16-4. 8, Courtney Heckeroth, Tillamook, 16-1.75.

Triple Jump: 1, Emily Gillespie, Marist, 36-9. 2, Lauren Randall, Estacada, 36-1.25. 3, Kelsey Kahle, North Marion, 35-10. 4, Molly VanAcker, Sisters, 35-4.25. 5, Jill Richards, Baker, 34-10.25. 6, Whitney Haltiner, Tillamook, 34-6.75. 7, Maria Clemens, Burns, 34-3.75. 8, Erika Pajunen, La Pine, 34-1.25.

Pole Vault: 1, Chelsea Russell, La Pine, 12-4. 2, Alli Dittmar, Gladstone, 11-6. 3, Jenny Myers, Wilsonville, 10-6. 4, Tracie Lundsten, Banks, 10-6. 5, Ally Romanko, North Bend, 10-6. 6, Heather Sebold, Junction City, 10-0. 7, Joannah Ball, Newport, 10-0. 8, Sara Debit, Newport, 10-0. 16, Rachel Gascoigne, Astoria, 8-6.

Tags

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.